MaltiStars MaltiStars
PL EN DE FR SE
Kontakt
info@maltistars.com

    Maltańczyki są ciepłymi, kochanymi i uroczymi pieskami. Są bardzo towarzyskie, nie lubią zostawać same, nawet w grupie, są zawsze wesołe i gotowe do pieszczot. Równocześnie są charakterne, potrafią się czasem obrazić i chodzić z obruszoną miną ;) Każdy maltańczyk ma swoją własną osobowość, ale wszystkie pieski tej rasy bardzo przywiązują się do opiekunów, zawsze chcą się bawić i tulić. Według nas jest to jedna z najukochańszych ras.

    Maltańczyki nie mają sierści, lecz włosy, co sprawia, że są idealnymi pieskami dla alergików, jak również dla lubiących porządek, gdyż prawie wcale nie gubią włosa (nie więcej niż przeciętny człowiek). Niestety pieski tej rasy przy długim włosie muszą być czesane prawie codziennie przez co najmniej 10 minut. Do obowiązków należy też wycinanie włosów spomiędzy poduszek na łapkach (aby piesek się nie ślizgał), dbanie o oczy i uszy.

   Cechy ogóle maltańczyków:
» są łatwe do ułożenia,
» są bardzo posłuszne,
» szybko się uczą,
» są bardzo uległe,
» są dobre dla dzieci, jednak z racji ich dużej uległości należy uważać na pieska przy zabawie z dzieckiem (piesek da zrobić ze sobą wszystko),
» niechętnie tolerują nieznane im osoby,
» są bardzo czujne,
» przeciętnie żyją 14 lat.


Wzorzec rasy - Maltańczyk (FCI)

Głowa
Średniej wielkości. Długość jej wynosi 6/11 wysokości w kłębie. Długość kufy wynosi 4/11 długości głowy lub 3,7/10. Szerokość pokrywy czaszki między skroniami nie może przekraczać 3/5 długości głowy. Osie podłużne mózgowioczaszki i grzbietu nosa są równoległe.

Nos
W stosunku do głowy duży. Całkowicie czarny z szeroko rozwartymi nozdrzami. Z profilu front nosa jest pionowy. Sylwetka nosa zaokrąglona. Szerokość mierzona w połowie długości wynosi 72% długości albo 26% długości całej głowy. Grzbiet nosa porośnięty bardzo długim włosem, który łączy się z włosami brody.

Wargi i kufa
Wewnętrzne kraje górnej wargi oglądane z przodu tworzą półkole o dużej rozpiętości. Kraje górnej i dolnej wargi muszą być całkowicie czarne. Rowek na nosie rozpoznawalny. Wysokość /głębokość/ kufy wynosi 77% jej długości. Boki kufy równoległe, przód nie całkiem płaski i kwadratowy. Partia podoczna dobrze wymodelowana. Wargi i cała kufa pokryta bardzo długim włosem.

Szczęki
Lekkie, normalnie rozwinięte, z łukiem zębowym całkowicie zgodnym, tzn. siekacze szczęki tylną ścianką dotykają do przedniej ścianki siekaczy żuchwy albo górne siekacze stykają się dokładnie z siekaczami żuchwy. Żuchwa na całej długości prosta. Powinna być normalnie rozwinięta, tzn. nie może być ani wysunięta do przodu, ani cofnięta. Uzębienie białe, równe, kompletne.

Czaszka
Powinna być dłuższa od kufy. Szerokość pokrywy czaszki między skroniami prawie równa długości pokrywy czaszki. Przeciętna różnica między długością mózgowioczaszki a jej szerokością wynosi około 3 mm. Puszka mózgowa lekko jajowata. Tył głowy słabo zaznaczony, ledwie wyczuwalny. Pokrywa czaszki z tyłu płaska. Przejście między górną linią nosa a czołem zaznaczają silne łuki jarzmowe. Krawędź czoła słabo zaznaczona, boki czaszki nieco wypukłe.

Oczy
Żywe o inteligentnym wyrazie, dobrze rozwarte, nieco powiększone. Obwódki oczu okrągłe, czarne. Powieki okrywają ściśle gałkę oczną. Oko nieco wypukłe, nigdy głęboko osadzone. Oczy oglądane z przodu nie pokazują białka. Barwa tęczówki koloru ciemnej ochry.

Uszy
Trójkątne, płaskie, osadzone wysoko i szeroko, powyżej łuku jarzmowego, długość uszu nieco większa niż 1/3 wysokości w kłębie. Maltańczyk o wysokości 22 -25 cm powinien mieć uszy długości około 8 - 8,5 cm. Przylegają one na tyle do głowy, na ile pozwala na to włos na łuku jarzmowym, policzkach i okolicy uszu. Włos czaszki długi, gęsty, nie falisty sięga do szczytu łopatki lub niżej zakrywając całkowicie uszy.

Szyja
Mimo obfitych włosów powinna być widoczna nasada szyi przy łopatkach oraz jej górne wygięcie. Długość szyi równa połowie wysokości w kłębie, natomiast obwód szyi równy lub większy od wysokości. Podgardle i rowek pod żuchwą mają napiętą skórę, bez łałoka. Szyja wzniesiona tak jakby głowa była cofnięta.

Kończyny przednie - łopatki
Długość łopatek równa około1/3 wysokości w kłębie; u maltańczyka o wzroście 22 cm długość łopatki powinna wynosić 7,4 cm. Łopatka ustawiona pod kątem 60 - 63 stopni do poziomu. Ruchy łopatki swobodne. W stosunku do linii poziomej tułowia, przy normalnej postawie psa, łopatki i ramię są nieco ukośne. Ramię nachylone do poziomu pod kątem około 70 stopni, a do linii tułowia prawie równoległe. Długość większa od długości głowy; wynosi około 45% wysokości w kłębie. Górna część ramienia powinna przylegać dobrze do tułowia.

Kończyny przednie - podramię
Proste, pionowe, silne, słabo umięśnione. Kość w stosunku do wielkości psa silna. Podramię krótsze od ramienia / u psa wysokości 23 cm, 33% wysokości w kłębie/. Długość przedniej kończyny do łokcia wynosi 54,04% wysokości w kłębie, u maltańczyka o wzroście 22 cm wynosi 12 cm. Łokcie ustawione równolegle do środkowej płaszczyzny tułowia, czyli nie mogą być silnie przywarte do klatki piersiowej /łokcie skierowane do środka/, ani też nie mogą być odstawione na zewnątrz. Podramię od łokcia do nadgarstka okryte długim włosem, który na tylnej stronie tworzy chorągiew. Nadgarstek stanowi przedłużenie pionowej linii podramienia, ruchliwy, bez guzów, powleczony delikatną skórą i tak samo jak podramię okryty długim, gęstym włosem.

Kończyny przednie - śródręcze
Jest dalszym przedłużeniem pionowej linii podramienia. Suche, powleczone delikatną skórą, krótkie, proste. Podobnie jak podramię i nadgarstek okryte ze wszystkich stron długim, gęstym włosem. Łapy. Okrągłe, palce zwarte i wysklepione, między palcami długi, gęsty włos. Opuszki i pazury czarne lub przynajmniej szare.

Tułów
Długość tułowia od łopatki do biodra przeciętnie o 8 cm większa od wysokości w kłębie. Dokładniej na 1 cm wysokości przypada 1,38 cm długości.

Tułów - klatka piersiowa
Pojemna, sięgająca nieco poniżej łokci, żebra beczkowate, mostek długi. Profil tworzy półkole. Obwód klatki piersiowej o 2/3 większy niż wysokość w kłębie. Głębokość piersi 65% wysokości lub co najmniej połowę długości. U maltańczyka o wzroście 23 cm klatka piersiowa powinna mieć następujące wymiary: obwód przy łokciach 37 cm, głębokość 15 cm, przekrój poprzeczny 8,5 cm.

Tułów - grzbiet
Kłąb wzniesiony nieco poza linię grzbietu, profil prosty. Długość grzbietu prawie 65% wysokości w kłębie. U maltańczyka o wzroście 23 cm długość grzbietu 15 cm.

Tułów - lędźwie
Dobrze związane z grzbietem. Długość lędźwi wynosi 1/3 wysokości w kłębie i odpowiada szerokości. Tył. Stanowi przedłużenie prostego grzbietu. Szerokość tyłu dochodzi do 1/3 wysokości w kłębie.

Tułów - brzuch i słabizny
Brzuch miernie podciągnięty, słabizny tej samej długości co lędźwie.

Ogon
Osadzony na poziomie tyłu, u nasady bardzo gruby, przy końcu cienki. U maltańczyka o wzroście 23 cm - 14 cm długości. Prawidłowo noszony ogon jest zakręcony tak, by koniec dotykał tyłu. Ogon zakręcony na bok jest tolerowany. Ogon bardzo obficie owłosiony, długi włos opada zawsze na jeden bok i udo przypominając wierzbę płaczącą. Włos na ogonie sięga do stawu skokowego.

Kończyny tylne
Uda bardzo muskularne, wypukłe. Długość uda wynosi 39% wysokości w kłębie. Oglądane z tyłu są równoległe do środkowej linii boku tułowia. U maltańczyka o wzroście 23 cm szerokość uda jest o 3 cm mniejsza niż długość. Zarówno po stronie zewnętrznej, jak i wewnętrznej oraz na krajach, okryte długim włosem, który na tylnej stronie uda tworzy chorągiew. Odstęp od opuszek do pięty nieco większy niż 1/3 wysokości w kłębie. Kąt stawu skokowego powinien wynosić 140 stopni. Długość śródstopia równa wysokości stawu skokowego. Kończyny na całej powierzchni pokryte długim, gęstym włosem, który z tyłu tworzy małą chorągiew. Łapy okrągłe, takie same jak poprzednie.

Szata
Włos bardzo gęsty, lśniący, ciężki, obfity, jednolity w dotyku, zupełnie prosty, około 22 cm długi. Najdłuższy włos jest równej długości co wysokość w kłębie lub nieco dłuższy. Oprócz połysku, długości i olśniewającej bieli powinien w całości opadać ku ziemi jak ciężki, przylegający płaszcz. Włos nie może być lokowaty, kędzierzawy ani najeżony z wyjątkiem łokci, łap i kolan, gdzie dopuszczalny jest włos kędzierzawy i lokowaty.

Umaszczenie
Czysto białe, dopuszczalny odcień kości słoniowej, tolerowane lecz niepożądane słabe cieniowanie koloru jasnopomarańczowego, które wywołuje wrażenie zabrudzonego włosa i uważane jest za wadę. Skóra na całym ciele dobrze przylegająca. Głowa wraz z kufą bez zmarszczek. Szyja bez łałoka. Gdzieniegdzie lub na całym ciele występuje ciemna pigmentacja. Skóra, przede wszystkim na grzbiecie mniej lub więcej intensywnie zabarwiona w kolorze czerwonego wina. Pigment śluzówki i oprawy oka czarny. Opuszki i pazury całkowicie czarne lub przynajmniej ciemne.

Wzrost
Psy od 21 do 25 cm, suki 20 do 23 cm.

Masa ciała
3 - 4 kg.

Chód
Trucht maltańczyka krótki i bardzo szybki, co robi wrażenie, że piesek się toczy. Chód ten nie może w niczym przypominać chodu pekińskiego pieska pałacowego.

Źródło: Diana Najmanova, Zdenek Humpal "Psy Rasowe". Wydanie I. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Warszawa 1983.
Aktualności
News foto
Nasze banery
Linki
divider
Stronę odwiedziło: 81255 osób
Dzisiaj: 11   Wczoraj: 23   Online: 2
Najwięcej odwiedzin: 12.02.2020 (162)
Średnio na dzień: 34

footer WHITE STAR Canestre Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!